Żywokost Maść HOT 4oz (120g)

Maść z żywokostu – działanie i zastosowanie

Zywokost masc

Właściwości terapeutyczne wykazują nie tylko syntetyczne leki, ale również związki zawarte w roślinach. W fitoterapii przygotowuje się i stosuje preparaty z leczniczych roślin, które mają pozytywne działanie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W medycynie ludowej od dawna ceniony jest między innymi żywokost lekarski.

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) to wieloletnia bylina z rodziny szorstkolistnych (Boraginaceae). Pochodzi z Europy i zachodniej Azji. W Polsce rośnie głównie na nizinach i w rejonach podgórskich. Z grubego, prawie czarnego kłącza wyrasta pęd, który osiąga 30–90 centymetrów wysokości. Na łodydze usadowione są skrętolegle liście o jajowato-lancetowatym kształcie. Kwiaty są purpurowofioletowe, rzadziej żółtawobiałe, zbierane w sierpik kwiatowy.

Najbardziej powszechnym preparatem zawierającym żywokost lekarski jest maść, dostępna w aptekach i w sklepach zielarskich.

Działanie każdej rośliny leczniczej jest zależne od zawartych w niej substancji czynnych. Zawartość poszczególnych składników jest zmienna i ma związek z miejscem, w którym rosła roślina, sposobem przetwarzania surowca i wytwarzania gotowego preparatu.
W celu zwiększenia działania maści w jej składzie mogą znajdować się inne substancje czynne o podobnym działaniu z innych roślin.

Maść z żywokostu lekarskiego ma zastosowanie głównie w urazach stawów oraz w przewlekłych schorzeniach układu ruchu. Używa się jej przy stłuczeniach lub zwichnięciach stawów oraz nadwyrężeniu układu ruchu. Ma zastosowanie przy chorobach o miejscowym odczynie zapalnym. W medycynie ludowej była stosowana przy złamaniach kości jako środek przyśpieszający wytwarzanie kostniny. Pozytywne działanie może przynieść także w przypadku niewielkich oparzeń lub odmrożeń, a także owrzodzeń żylaków podudzi.

Maść z żywokostu na stawy

Maść z żywokostu lekarskiego stosuje się głównie przy schorzeniach stawów. Szczególnie przy przewlekłych chorobach ze stanem zapalnym, jak dna moczanowa, zapalenie stawów, artretyzm. Wykazano, że maść zmniejsza dolegliwości bólowe. Wpływa też na obniżenie stanu zapalnego i zmniejszenie obrzęku. Przekłada się to na sprawniejsze funkcjonowanie chorego w ciągu dnia, a tym samym lepsze samopoczucie.  Badania kliniczne wykazały że po regularnym stosowaniu maści z żywokostu, 80% osób miało ulgę od bólu także redukcję stanu zapalnego.

Nasza Maść Żywokostowa zawiera najwyższej jakości składniki w bazie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i wosku pszczelego.  

 

Wyciąg z żywokostu z odotatkiem olejeku rozmaryny, eukaliptusa, goździkowy ekstrakt z kapsaicyną, także kryształki kamfory i mentolu działają synergicznie aby jak najszybciej złagodzić ból i stany zapalne.

 

 

Email Us: